Cemaat ve AKP kavgasının arka yüzü

15.12.2013 16:45:35
A+ A-

Nedir bu cemaat (hizmet) ile AKP (iktidar) kavgasının perde arkası. Yıllarca çeşitli alanlarda dile getirdim ve nihayet zaman beni haklı çıkarıyor. Türkiye deki Kürt sorunu yıllarca şiddet ve askeriye yöntemlerle bastırılmaya ve bitirilmeye çalışıldı. Ve bütün oluşumlar buna göre dizayn edildi iki bin yılına kadar JİTEM, özel harekat, olağanüstü hal vs yapılarla sorun çözülmeye çalışıldı. Olmayınca iki bin yılından sonra İslami bir iktidar ve İslami cemaat ve tarikatlar vasıtasıyla inançlı Kürtlerin hak taleplerini boşa çıkarma ve öteleme yolu seçildi. Bunun için AKP ve Erdoğan’a iktidar, Cemaat ve Tarikatlara sınırsız iltimas ve imkanlar sağlandı. Bu yapılar kendi güçlerini oturtuncaya kadar eski yapıları tasfiye etmek için uyumluluk içinde oldular.

Tabi eskinin mağduru ve mazlumu bu yapılar güç olduktan sonra eski Kemalist iktidarın kadrolaşmak, ötekileştirmek ve devletin tek sahibi olmak için kullandığı yöntemleri kullanmaktan bir beis görmediler. Kürt sorunu yavaş yavaş mecrasını bulunca derin devlet artık bu iktidar ve yapıların işlevlerini tamamladığını anladı, fakat artık hem derin olan hem de güç olan akp iktidarı ve hizmet hareketi idi. Kürt sorunu bağlamında görevlerini başarı ile ifa eden bu yapılar artık devletin sahibi olma konusunda bir birleri ile mücadeleye başladılar. Bu mücadele birkaç yıldır başlamış olsa da dershanelerin kapatılması krizi ile gün ışığına çıktı. Ama unutulmamalı ki hak ve adalet üzerine inşa edilmeyen hiçbir güç veya hareket gizli kalmaz ve uzun sürmez.

Gelinen noktada AKP İktidarı ve Cemaat güç olma yarışında daha fazla enstrümanı elinde bulundurma yada ötekisinin alanını daraltma hamleleri yapıyor. AKP İktidarı MGK toplantılarında cemaati tasfiye kararları alıyor, dershaneleri kapatma yolu ile gözdağı vermeye çalışıyor. Cemaat ise parti içine nüfuz ederek partiyi dolayısı ile devleti kendi çıkarları doğrultusunda tasarlamaya çalışıyor. Üzücü olan her iki tarafta eskinin bütün hukuksuzluklarını kendilerine araç olarak kullanıyorlar. Kadrolaşma, telekulak, yandaş sermaye oluşturma vs. Emniyet ve mahkemeler Cemaatin, askeriye ve devlet medyası AKP nin güdümüne girmiş bulunuyor. Her iki tarafta birbirinin alanına giriyor birbirlerinden rol çalmaya çalışıyorlar.

Bu güne kadar anadilde konuşmak istiyorum diyen Kürt çocuklarını “tek dil, tek vatan, tek bayrak” sloganı pratiğinde bölücülükle suçlayıp eğitim haklarını ellerinden alan ve cezaevi yada dağ yolunu gösterdiler. AKP devlet erki ile Cemaat kendisine bağlı medya ve savcılarla bu işi yaptı. Bir taraftan gencecik Kürt Çocukları dağa çıkmak zorunda bırakılıyor öte yandan Anadolu insanının saf duyguları “vatan elden gidiyor” propagandası ile sömürülerek çocukları ölüme gönderiliyordu.

Şimdi başlarına şimşek düşmüş gibi her iki taraf da anadilde eğitim dahil bütün taleplerin ana sütü gibi helal olduğunu söylüyor. O zaman neden ölümüne göz yumdunuz binlerce genç fidanın?

Eğer açılım diye bir süreç başlatıldı ise bu tarafların hakikate erdiklerinden değil gelişen Ortadoğu dengelerinde artık Kürtlersiz bir denklem yapılamadığı gibi mazlum Kürt halkının hak talepleri karşısında diretenler bir-bir helak oluyorlar. İşte AKP ve Cemaat bunu fark etmiş malum sondan kurtulmak için açılım sürecine sarılarak kendi varlıklarını sağlama alma yarışına girmişlerdir.

Her iki taraf da birbirinin gücünü ve niyetini biliyor ama ortak düşmana karşı aleni bir çatışmaya da girmek istemiyorlar. Biri konuşsam yer yerinden oynar diyor. Öteki elimdeki belge ve kasetleri açıklasam asıl kıyamet o zaman kopar diyor. Bu ne biçim adalet mekanizması ise dost ahbap ilişkileri ile yargıya müdahale edebiliyorlar, birilerini tutuklanmaktan kurtara biliyorlar. Acaba dünyanın başka bir ülkesinde var mıdır böyle aleni bir müdahaleden söz ermek.

Tekrar söylüyorum “Bazen şer bildiklerimizde hayır vardır” sözü mucibinde bu iki tarafın ihtilafında mazlum Anadolu insanının hayrı vardır diye düşünüyorum.

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.