Diyanet de masalı kesecek mi?

21.05.2014 14:44:07
A+ A-

Cenaze, sünnet, nikah vb tüm ritüellerde ihlasla ve samimiyetle dua eden imam efendiler bu yazının muhatabı değildir.

Öncelikle Ali ŞEN e ve ailesine başsağlığı dilerim.  Malumunuz 17 yaşındaki torununu bir trafik kazası neticesinde kaybetti Ali ŞEN. Dün haber kanallarından gördüğümüz kadarıyla Ali ŞEN in defin sırasında duayı uzatan imama müdahale edip “Masalı Kes” ifadesiyle imam duasını tamamlayıp el-fatiha demek zorunda kaldı.

2 sene önce yeğenimin sünnet merasimi münasebetiyle memlekette bir mevlid’e katıldım. Baktım kimse imamı dinlemiyor, herkes fıs fıs konuşuyor, imam bir ara müdahale etmek zorunda kaldı, kuranı kerim okunurken lütfen saygılı olalım diye. Tam ben bunları düşünürken yarım saatle 45 dakika arasında mevlid bitiverdi Oysa benim çocukluk yıllarında katıldığım mevlidler daha uzun olurdu. Sonunda şu kanaate vardım, imam efendi (ler) cemaatin durumunu ele alıp artık mevlidleri güncellemişler tüm kısımlarını okumuyorlar, birkaç bahir, arkadan bir yasin, belki tebareke, dua ile son buluyor, ama ne dua. Birkaç kişiyi yokladım kimse ne okunduğunu bilmiyor herkes “ne dua yaptı be” güzellemesinde.

Geçen sene bir Orta Anadolu İlinde bir arkadaşımın babasının vefatı münasebetiyle cenazesindeyiz. Her yerde şahit olunan benzer tablolar. Ama arkadaş kısa kes diyememişti. Çünkü ritüelin milleti ikna etmesi lazım. Baktım bir ara arkadaş zarf arıyor, ben herhalde köyün imamına bir takdimde bulunacak diye düşünürken, o birden fazla zarf istedi ve birazdan gelirler dedi. Kim gelir deyince civar köylerde Vefat edenin Salasını veren müezzinler dedi. Pes doğrusu onların da bu ritüelde hakkı varmış meğerse.

Özetleyecek olursam maalesef bu tip  cenaze, sünnet, nikah vb ritüellerde imam efendilere gönülden yapılan takdimler bir zorunluluğa dönüşmüş. Tüm diyanet camiası durumun farkında, acaba hizmet içi eğitimlerinde konuyu ele alıp “Masalı Kes” ecekler mi?

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.