Dolar 2.70 olunca

16.04.2015 00:48:54
A+ A-

2010 yılında dolar 1.550 civarıyken yemekli yataklı 600 dolar maaşa anlaşan Türkmen bacı,  5 yıl sonra maaşını 1000 dolar yaptırmıştı.  Fakat dolar arttıkça patronun dolar bazında ödemekten vazgeçip düşük maaş ödeme yapmasına ilk başlarda sesini çıkaramayan Türkmen bacı, kovulmayı da göze alarak bunun hesabını sormaya karar vermiş.

Dolar 2.70' i görünce bizim kurnaz işveren 5 yıldır hem kaçak, hem de sigortasız hafta da yarım gün izin ile köle gibi çalıştırdığı personelin maaşını aylık olarak 250 dolar keserek ödeme yapınca,  kaçak olsada buna itiraz eden Türkmen bacı, "ben seninle 1000 dolara anlaşma yapmıştım, şimdi neden 750 dolar verdin?" diye sorunca kurnaz patron tam da bize has uslubüyle " hayatım bu benim suçum değil, bunu bana soracağına gidip hükümete sorman gerekir. Dolar aldı başını gidiyor. Ben buna göre ödeme yaparsam iflas ederim"diye karşılık verip kendini savunan patrona Türkmen bacı, doların artmasının onun suçu olmadığını ve o hala aynı işi yapmakta olduğunu anlatmaya çalışınca buna sinirlenen patron "300 dolara çalışacak tonlarca insan var. ‘Kapı kapı dolaşıp iş arıyorlar’dedikten sonra ‘bu paraya çalışmak istemiyorsan kapı orda karar senin"demiş.

Ne yapsın Türkmen bacı?

Ne oturma izni var, ne çalışma ne bilmem ne...

Adı üstünde kaçak...

Türk vatandaşları develete gidip kendi dertlerini anlatamazken ve çözüm bulamazlarken kaçak birini kim diner?

Üstelik yıllardır oturumsuz yaşadığı için ülkesine gitmek istese bu kaçak yaşadığı yılların da cezasını ödemesi gerekir.

Dolar'ın uçuşu kaçak Türkmen bacıyı böyle vururken, legal çalışanları da vuruyordu. Dolar 1.550 civarındayken maaşlarını TL olarak alanlar 1.100 dolar net maaş alırlarken, şimdi 800 dolar almaktalar. Maaşları 300 dolar erimiş durumda. Yani küçük bir patron bile doların uçmasından hem personelinin sırtından, hem de artıştan süper para kazanırken büyüklerin kazandıklarını hesap etmek bile zor.

Dolar            :  2.700

Sterlin          :  4 TL

CB Maaşı     :  43.750 TL

MV.Maaşı     :  23.400 TL

ASG.ÜCRET  :  1000 TL

AÇLIK SINIRI  :  1.350 TL

10 milyon genç işsiz

Dış borç 402 milyar dolar

Kişi başı GSMH

ABD: 54.600 USD

TC:      9.900 USD

Benzin

ABD: 1.50 TL

TR   : 4.50 TL

5 kat zengin ABD, 3 kat ucuza benzin alıyor.

Halkın bankalara borcu 2002'yılında 6,6 milyar TL iken bu rakam 2015'yılında 357 milyar TL olmuştur.

Yolsuzluklar, adaletsizlikler, talan, kayırma ve kollama tavan yaparken, ülke de ne huzur kalmış, ne gelecek vaad eden bir siyasi yapı yoktur.

Daha net söylemek gerekirse ülkemiz bir kaos içerisinde bocalamaktadır. Bu kaos ortamından beslenenler her devir olmuştur ve şimdi de vardır. Bu kaos ve kargaşa ortamında siyasilerin de pompalamalarıyle  toplumun zıt kutuplara ayrılmasına neden olmaktadır.

Bu  siyasi bölünmüşlük insanların  birbirlerine olan saygı ve sevgilerini ortadan kaldırdığı gibi, birbirlerini dinlemeyen ve birbirlerine düşman gözüyle bakan bir toplum  haline dönüştürülmüştür.

Bu arada patates 5 TL olmuş.

Akşam 3 TL ye patates satan market sabah aynı patatesi  5 TL'ye satıp üzerine de öğle namazı kılınan bir ülke, stokçuların hep kazandığı, zenginin daha zengin, yoksulun ise daha yoksul  ve  denetimin olmadığı bir ülkedir.

Tüm bunlardan sonra birileri ısrarla yıllardan beridir aynı yöntemle söylenen ve onlarca seçime ragmen degişmeyen "sisteme" devam diyerek ve bu sistemi değil, sadece ve sadece iktidarı değiştirmek amacı ile hala derse ki "sandığa gidin AKP kalsın mı, gitsin mi oyunuzu kullanın." Bunun hala geçmiş kandırmacaların devamı olduğunu ve sandığa gitmek ve iktidarları değiştirmekle  mevcut bu kokuşmuş sistemin değişmeyeceğini, değiştirmenin bu aşama da mümkün olmadığını,  siyasetçilerinin meydanlarda ve ekranlarda söylediklerine bakarak  ve  seçimlerin ülkenin genel  gidişatını değiştirmediğini ve degiştiremeyeceğini  anlamak için siyasetçi olmaya gerek olmadıgını ve sadece geriye dönüp geçmiş onlarca seçim sonrasına bakmak yeterli olacaktır.
 
Bu kokuşmuş sistem ne Başkanlık sistemiyle  ne de 2 maaş ikramiye ile asla ne değişir ,ne de insana yaraşır bir şekilde yaşamak ve devletin nimetlerinden  adaletli bir şekilde yararlanmak için gelecek vaad etmez.

2013'te Dolar 1.80'den 1.90'a çıkınca Yiğit Bulut Gezicileri vatan haini ilan etmiş, "mutlu musunuz?" demişti. Şimdi dolar 2.70, Bulut  mutlu mu acaba?

Yorum sizin !

"Bir toplum ahlak ve hukuk içinde olmadığı zaman, vatandaşlar kendilerini bir çıkmaz içinde bulurlar. İnsanlar ya ahlaki değer yargılarını veya hukuka olan saygılarını  yitirirler."
Frederic Bastia

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.