Ethem Sarısülük'ün katili tutuklandı ya adalet?

07.07.2014 14:05:49
A+ A-

Yaklaşık bir yıl önce Gezi eylemleri sırasında, Ankara Kızılay'da polis memuru Ahmet Şahbaz tarafından öldürüldüğü kemaralarla tespit edilen Ethem Sarısülük'ün davasında, mahkemenin 6.duruşmasında tutuklama kararı çıktı. Tutuklama kararı ve mahkemenin ilerleyen serüveninde neler yaşanacak  bunu hep birlikte göreceğiz. 
 
Göstermelik bir tutuklama kararı mı olacak, bir sonraki ilk celsede serbest mi kalacak bilemiyoruz. Davada katillerin cezasını çekmesini isteyenlerden daha çok masum olduğunu düşünenler var. Hem de en tepede. Hem adalet yerini buldu diyebilmek için, o  polise emri ben verdim diyen azmettirini de yargılamak gerekmez mi? Dava bir cinayet olarak görülse de siyasi yönü her zaman öne çıkarılacak ve bundan da bir kumpas, bir paralel çıkarılacak mı merak ediyorum. 
 
Kutuplaşan, safların her gün biraz daha netleştiği memlekette, destan yazanlar diye tanımlanıp, teşekkür edilenlere katil damgası yedirmek öyle hiç kolay olmayacak. Malum yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi bakın adalet takır takır işliyor da denilebilir. 
 
Bu sadece mahkememin verdiği bir tutuklama kararı. Yaşasın adalet yerini buldu demek için çok erken. Bunun daha tutukluluk süresi, yargıtay aşaması, anayasa aşaması, yeninden yargılaması var. Var oğlu var yani. Öyle kolay değil bu topraklarda bir suçluya suçlu demek. Vicdanen herkes istediğini diyebilir ama mahkeme aşaması öyle kolay değil. 
 
Bu karardan elbette memnunum ama o kadar da umutlu değilim. Biz ne tutuklamalar gördük, "Eğer konuşursam" deyip ilk celsede tahliye olup, sonra davası düşenler. Sonra da kahraman olup televizyonda show yapanlar. Polis memuru Ahmet Şahbaz'ın yarın içerde "bakın konuşursam eğer "demeyeceğini kim garanti edebilir. Tekraren yazayım bu sıradan bir cinayet davası olarak görmek ve konuşmak için çok erken. 
 
İlk başta söyleyeceklerim bu kadar. Takip edip bundan sonrasını göreceğiz.


YORUMLAR

Yanıltmadınız. -

Ethem Sarısülük'ün katili tahliye edilmiş. Söylenecek çok şey var ama ne fayda

1 0
DİĞER POLİSLERE İBRET OLSUN -

şahbaz ta ilk başta tutuklanması gerekirdi.Ama yüce adaletimiz nutkumuzun tutulmasına yol açan ve eylemi meşru müdafaaya sokan karar karşısında şok olmuştuk. Üstelik diğer polislerin pervasızca müdahale ve yaralama ile hatta öldürmeye varacak hareketlerine cesaret vesilesi oldu.Oysa slahsız ve şiddetsiz protesto eylemlerine müdahalenin belirli şiddet dereceleri vardır. Ama hiç birinde ağır yaralama, bir organını işlevsiz bırakma ve öldürme şeklindeki müdahale asla yoktur.Şahbaz ben heyecana kapıldım onun için sıktım'ın arkasına gizlenmemeli. Resmen 3 el ateş ederek adam öldürmüş ve ellerini kollarını sallayarak dolaşma ve çalışma özgürlüğü tanınmıştır.Bu vicdanları yaralayan adalet duygumuzu yok eden son darbe oldu. Netice itibariyle son duruşmada Şahbazın tutuklanması ve suç nevinin değiştirilmesi yüreklere su serpmiştir.Geç de olsa adalet yerini buldu diyemiyoruz henüz. Yarının nelere gebe olduğunu göreceğiz. Ancak şimdiye kadar şahbazı koruyan, kollayan, eylemini görmezden gelip delil karartan amir ve arkadaşlarının da hesap vermesi gerekir.Umarım o da olur.

3 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.