İstikrar, terörle yaşamaya alışmak mıdır?

15.03.2016 11:57:23
A+ A-

Beş ay içinde Başkent'te, Ankara'nın göbeğinde 3 ayrı patlama oluyor ve 168 kişi hayatını kaybediyor. Sayısını bilemediğim yüzlerce yaralı, psikolojisi alt üst olmuş milyonlar. Hayatın ne demek olduğunu bilmeden hayatı biten daha doğmamış bebekler, hayatı yeni tanımaya başlayan çocuklar, hayatının baharında hayata umut besleyen pırıl pırıl gençler, evlatları için yaşayan anneler babalar aramızdan ayrıldılar. Onlardan geriye kalan; birbirinden dertli insanlar, buram buram Anadolu kokan hayat hikayeleri. Her bir hikayede ayrı yanan yürekler, sel gibi dökülen gözyaşları...

Haber bültenlerini, gazete ve internet sitelerini takip eden bizler. Ne diyeceğimizi ne anlatacağımızı ne yazacağımızı bilemeyen ve çaresizce bekleyen bizler. Olan biteni anlamaya çalışan, sebebini, sonucunu sorgulayan ve araştırdıkça umutsuzlaşan bizler. 

Nasıl umutsuzlaşmayalım ki;

Üç patlama, üç terör saldırısı oluyor. Klasikleşen açıklamalar ardı ardına geliyor. Birbirinin aynısı, kelime kelime, harfi harfine aynı açıklamalar. Yarın adına umut verecek, yeni bir gelişme yok. Sonra birileri çıkıyor, "terörle yaşamaya alışmalıyız" diye saçma bir beyan veriyor sözde akil adam edasıyla. Birisi de, "Ya bizim yanımızda olacaklar, ya teröristlerin" diyor. Kendi gibi düşünmeyen, politikasını beğenmeyen herkesi terörist ilan ediyor. Terörün tanımının değişmesi gerektiğini anlatıyor. 

Devlet yönetmek bu mudur? 

Bay kusursuzların hiç bir eksiği, yanlışı yok ya; Bir tanesi de sorumlu benim demiyor. Fırat kenarındaki koyun hesabından bahsedenler dışında herkes sorumlu  ama bir tek onlar sorumsuz. Ne bir bürokrat ne de bir seçilmiş hata ettik, eksik veya yanlış iş yaptık, ihmalimiz vardı demiyor. Sen ve ben gibi kınıyorlar, teröre lanet ediyorlar. 

Biliyorlar... 

İki gün sonra her şeyin unutulacağını. Ölenin öldüğüyle, yananın yandığıyla kalacağını. Arkalarında her halukarda 'yedirmeyiz' diyen kitlelerini. Gündemi değiştirmekte mahir olan medya güçlerini. İç güçleri, dış güçleri...Güç ellerinde ya. 

Şimdi sosyal medyada yine patlama olacağına dair paylaşımlar dönüyor.

Sormak istiyorum...

7 Haziran'dan sonra "millet kaosu seçti",  istikrar için 1 Kasım'da tekrar oy isteyip tek başına iktidara gelenlerin, "istikrar" anlayışı bu mudur? Ayda bir bombalarla ölmek midir istikrar? Terörün tanımını değiştirecek olanlar, istikrar kelimesini de bir anlatsalar ya! Terörle yaşamaya alışmak mıdır istikrar. 

Nasılsa, alıcısı var diye hayal aleminde umut satmak kolay. 

Ben birileri saray sofralarındaki altın tabaklarda bal kaymak yiyecek diye her gün ölmek, terörle yaşamaya alışmak istemiyorum. Sorumluların hesap vermesini istiyorum. Ben memleketimin huzurunu görmek istiyorum. Ankara'nın göz yaşlarına değil, Ankara'nın dağına taşına bakmak istiyorum. 

Cevdet Aykan Demir

http://www.cevdetaykandemir.com/

 

 

 YORUMLAR

alışmak değil öğrenmek -

Terörle yaşamaya alışmak bizi mahveder; fakat terörle yaşamayı öğrenmek bizi güçlendirir.

1 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.