Kemal Kılıçdaroğlu'nun soyu nereden geliyor?

16.10.2013 06:27:53
A+ A-

 
Kemal Kılıçdaroğlu Hz. Muhammed'in soyundan geldiğini ama bunu siyasette kullanmadığını söylüyor.
 
Bayram günü bu 'bilginin' Türkiye'nin tüm gazetelerinde yayınlanması bunu kullanmak olmuyor mu?
 
'Kullanmadığını söyleyerek kullanmak' denir bunun adına.
 
Kim hangi soydan gelirse gelsin, helal olsun; diyecek bir lafımız yok. Ama Kılıçdaroğlu "bu durumu kullanmadık" derken, merak ediyoruz, zaten nasıl kullanılabilirdi ki bu soy özelliğini?
 
Yoksa Kemal Bey Türkiye'de siyasetin aristokratik bir yapıyla, soy ağaçları üzerinden vs. yürüdüğünü mü ima ediyor?
 
Demek ki istenilse, böyle bir imkan var ama Kemal Bey kullanmamayı tercih etmiş.
 
Diyelim Kemal Bey bunu siyasette kullandı. Nasıl bir etkisi olacaktı bunun? 
 
Siyasi kariyerini yine CHP üzerinden mi yürüyecekti? 
 
CHP'de Hz. Muhammed'in soyundan gelenlerle ilgili avantajlı bir durum yaratan bir iç tüzük mü var?
 
Mesela, genel başkan mı oluyor bu gibi insanlar?
 
Belki de Kemal Bey, laik CHP'de değil, kendi kurduğu bir teşkilatta siyaset yapmayı seçecekti eğer bu durumu kullanmayı tercih etseydi.
 
Kemal Bey Hz. Muhammed'in soyundan geliyorsa, demek ki saf kan Türk değil. 
 
Kürt olduğuna ilişkin iddialarla ilgili 2011 Aralık atında Fikret Bila'ya şunları söylemişti:  "Dedem Seyit Mahmud Hayranî'dir. Biz Horasan'dan gelmiş bir Türkmen boyuna mensubuz. Horasan'dan gelip Konya'nın Akşehir'ine yerleşmişler. Sonra Yavuz Sultan Selim-Şah İsmail savaşı olunca da Dersim'e göç etmişler. Türkmen boyundan geliyorlar. Kürt değiller"
 
Şimdi aklımız karıştı. 
 
Aynı haberde "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Türkmen olduğunu iddia ederken, eşi ve aynı zamanda teyze kızı olan Sevim Kılıçdaroğlu, Kürt kökenli olduklarını söylemişti" diye bir bilgi daha vardı.
(http://www.habervaktim.com/haber/213505/kurt-degilim-turkmenim.html) 
 
Kemal Bey, Kürt desen "değilim" diyor, Türkmen boyundan geldiğini söylüyor sonra da "Hz. Muhammed'in soyundanım" diyor. Türkmen'ler Hz.Muhammed'in soyundan gelmiyor diye biliyoruz. 
 
Gerçekten aklımız karıştı. Bu durumu olsa olsa CHP'nin soy,etnisite ve milliyetçilik uzmanı Birgül Ayman Güler çözer. Belki de 'ırk' konusunda uzmanlaşmış Emine Ülker Tarhan'ın da bir katkıları olabilir bu sorunsalın çözümüne.
 
Kemal Bey, başka bir partiden biri çıksa ve (doğru veya yanlış olduğu önemli değil) "ben Hz. Muhammed'in soyundan geliyorum" dese ne tepki verirdi?
 
Anayasa Mahkemesi bu duruma bakmayacağına göre herhalde şöyle bir takım şeyler söylerdi:
 
"Bunun adı dini siyasete alet etmektir"
 
"Halkın dini duyguları üzerinden siyasi prim yapıyor"
 
"Türkiye Atatürk'ün Cumhuriyetidir. Biz Türkler, modern ve laik insanlarız. Soy ve etnik köken siyaseti yapmak bu ülkeyi böler"
 
Kemal Kılıçdaroğlu'nun soyu, soyağacı helal-i hoş olsun. Ne mutlu ona. En azından soyunu, geçmişini biliyor. Elinde, kendi ifadesiyle, kapı gibi Osmanlı belgesi varmış.
 
Ya birde aslen Ermeni, Kürt veya mesela Süryani olsaydı? Tarihi 1923'ten öncesine götürebilir miydi? 
 
Nasıl araştıracaktı soyunu ve geçmişin? Nasıl bulacaktı bu bilgileri ve belgeleri? 
 
Diyelim buldu. Emine Ülker ve Birgül Ayman Hanım gibi yoldaşları söyletirmiydi bu gerçekleri.
 
Kemal Bey soyunun Hz. Muhammed'den geldiğini söyleyerek bunu bal gibi siyasette kullanıyor ama bundan ne umuyor, kimin, kimlerin gözünde prim yapmayı umuyor, işte orası belli değil.
 
Amacı ülkede inançlı Müslümanların dikkatini çekmek ise önce bugün bir sürü konuda nerede durduğunu bir gözden geçirmeli.
 
"Bayram değil, seyran değil, Kemal Bey bize bunları niye anlatıyor diyeceğiz" ama gel gör ki Bayram...
 
Soyundan, geçmişinden, inancından, dilinden dolayı kimsenin reddedilmediği, yok sayılmadığı, yok edilmediği ve herkesin kendini ve inancını doyasıya yaşayabildiği bir ülkede, nice nice kardeşçe bayramlara.
 
 
https://twitter.com/memzers
 
 
 


YORUMLAR

harika yazi -

harika bir yazi, elinize saglik. ozellikle su cumle cok hosuma gitti. "Ya birde aslen Ermeni, Kürt veya mesela Süryani olsaydı? Tarihi 1923'ten öncesine götürebilir miydi? "

1 2
kılıçdaroğlu ve soyu -

bu konuları her anlamda araştıran biri olarak hayatımda ilk kez bir internet sitesinde yorum yapmak için üye oldum, açık konuşuyorum bilimsel kaygıdan, gerçeklerden o kadar uzak şeyler yazmışsınız ki buraya bir eleştiri yazısı yaz(a)mıyorum, böyle bir yazı eleştiriyi bile hak etmiyor. üzgünüm. İlkokul mantığıyla kurduğunuz türkmense, nasıl arap muhammed'in soyundan geliyor? kürtse nasıl türkmen oluyor? vs vs. bu döngü için üzülerek söylemeliyim ki bilim böyle işlemiyor ve yine sizin adınıza üzülerek söylemeliyim ki eğer türkiyede bahsedilen soydan birçok aile varsa, bahsi geçen aşiret bu aileler içinde "peygamber soyu"ndan geldiği ispat edilebilen en net topluluktur.

4 3
O sevimli bir Ermeni.. -

Ermenilerde Muhammed ismi geçmez, Agop veya Agopyan; Varujyan gibi şeyler geçer..O bir Ermeni ve sevimli bir ermeni.. ..Üstelik Aevi de değil.. *alıntı) Kılıçdaroğlu Ermeni Kökenlidir* yazarsanız çıkar..

1 5
Elestiri -

Elestirmek zekaya ihtiyac duymaz.Bilgiyi ise hic gerektirmez. Yazida zeka veya bilgiye dair hicbir emare yok. Kilicdaroglu'na saldirmak uzerine bir tema kurmussun. Sifir puan.

4 0
Kılıçdaroğlu'nu anlamak -

Kılıçdaroğlu peygamber soyundan geldiğini söylediği ve bunu siyaset amacıyla kullandığını yazıyorsunuz. Ne yapsın. Sürekli el altından Alevi kimliği öne çıkarılıp onun Alevi olduğuna dair bel altından vurulunca o da bir yerde nefsi müdafaya düşüp Müslüman kimliğiyle bu bel altı vuruşlara cevap veriyor. Doğru olan kimsenin inancını sorgulamadan ve inancı siyaset malzemesi yapmadan siyaset yapmak. Ama aydınlanma yaşamamış, yurttaş bilinci gelişmemiş toplumsal yapımızda geçerli olan bu.

1 4
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.