scorecardresearch.com O Ses Türkiye: Barış - ian curtis - Radikal Blog

O Ses Türkiye: Barış

19.02.2013 01:06:37
A+ A-

Dün Sinop’ta 2013 yılının ilk linç resitali törenle açıldı. Haber bültenlerlerine yansıyan ya da yansımayan görüntüler, 1993 tarihinde yaşanan Madımak utancını hatırlattı. Siyasi iktidarın başlatmış olduğu çözüm süreci çerçevesinde Karadeniz’deki illeri ziyaret etmek için yola çıkan BDP’li 4 milletvekili dün Sinop’a geldi. Öğretmenevi’nde gezileri hakkında bilgi vermek için basın toplantısı düzenleyen heyeti protesto etmek için, yaklaşık 200 kişilik bir grup öğretmenevi önünde toplandı. Filmde bu saatten sonra koptu zaten. Öğretmenevi çevresinde çevik kuvvet ekiplerinin ve sivil polislerin almış olduğu önlemlere rağmen protesto çığrından çıktı. Camlar kırıldı, heyetin kullanmış olduğu araçlara saldırıldı. Milletvekilleri içeride bir anlamda mahsur kaldılar. BDP’li Sırrı Süreya Önder, o saatlerde twitter üzerinden “İçeriye taş ve yanıcı madde atılıyor, Polis bir şey yapmıyor. Kendi önlemimizi alıyoruz” sözleriyle yaşananlara tepki gösterdi. Öğretmenevi'ne 12.15’de gelen heyet, oradan 21.25’de polis panzerleriyle çıktı.

Dün yaşananların kısa özeti bu şekildeydi. BDP heyetinin Sinop’tan ayrıldığı saatlerde sadık televizyon izleyicileri ekranlarına kitlenmiş bir şekilde Türkiye’nin yeni sesinin kim olacağını bekliyordu. O Ses Türkiye yarışmasının finali yapılıyordu. Yarışmayı Gaziantep’li Mustafa Bozkurt kazandı. Üstelik finalde Ahmet Kaya’nın “Şafak Türküsü”nü iki kez okuyarak. Aslında yaşananlar bir ironinin iki tarafıydı. Bir tarafta çok taze bir linç girişimi, diğer tarafta bu ülkeden yine bir linç gecesi sonrası çatal ve bıçakla kovalanan Ahmet Kaya’nın dillerden düşmeyen şarkısı. Tarih 10 Şubat 1999 gecesi, yer Princess Otel Kongre Salonu, MGD ödül töreni. Ahmet Kaya, ödül almak için sahnede. Şarkısını okumaya başlamadan önce "Ben bu ödül için tüm Türkiye halkına teşekkür ediyorum. Bir de bir açıklamam var: Şu anda hazırladığım ve önümüzdeki günlerde yayımlayacağım albümde bir Kürtçe şarkı söyleyeceğim ve bu şarkıya bir klip çekeceğim. Aramızda bu klibi yayımlayacak yürekli televizyoncular olduğunu biliyorum, yayımlamazlarsa Türkiye halkıyla nasıl hesaplaşacaklarını bilmiyorum." dedi. Sonra film koptu.

Peki yarışmanın birincisi Mustafa Bozkurt birinci olduktan sonra ne dedi: “Bu yarışma müzik hayatımın başlangıcını sağlayacak. Ben sadece Gaziantep’ten oyları almadım sadece ordan gelmedim, ben ülkemin her tarafından geldim. Çin’den, Kanada’ya kadar birçok yorum oldu. Bütün milletlerden oy aldım. Demek ki istenilirse böyle güzel şeylerde birleşebiliyormuşuz. Ben bu yarışmada birinciliğe merdiven oldum kazanan Ahmet Kaya oldu."

Haydi o zaman yarın Mustafa’yı linç edelim!

Bir fikri severseniz ya da sevmezsiniz. Bu sizin en doğal hakkınız. Ama bir adım atıldı. Barışın dilinden konuşalım denildi. Silahla, kanla, kinle çözülemeyeceği anlaşılan bir konu masaya yatırıldı. Fikirlerin çatışacağı yerde hala bir linç kültürü beslenmek isteniyor. Yapmayın lütfen; bu soğuk savaş faşizminin modası geçeli yıllar oldu ve bu ülke hepimizin. Gönül ister ki o heyet Karadeniz’de rahatça gezebilsin, yine aynı şekilde Sayın Devlet Bahçeli Hakkari’de güvenlik önlemi olmaksızın miting yapabilsin. Çok geç olmadan Ah! demeyelim.

Bakınız 2011 yılında kaybettiğimiz şair Didem Madak; “Ah’lar Ağacı” şiirinin bir yerinde ne diyordu:

 

Güçlü bir el silkeledi beni sonra

Sanırım tanrının eliydi,

Sayamadım kaç ah döküldü dallarımdan

Çok şey görmüşüm gibi,

Ve çok şey geçmiş gibi başımdan

Ah dedim sonra

Ah!

 

Evet çok geç olmadan, dallarımızdan kaç Ah!lar dökülmeden sadece barışı konuşalım. Artık kazanan O Ses Barış olsun. Linç kültürü yerine barışın sesi gür çıksın.

 

Ahmet Kaya - Şafak Türküsü

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.