Ramazan geldi çok şükür!

10.07.2013 03:35:35
A+ A-

Ramazan geldi. Allah, rahmet ve mağfiretini arttırsın. Müminler çok seviniyor. Gözleri parlıyor, ramazan geldiğinde. Büyük bir sevinç ve coşkuyla karşılıyorlar. Okudukları hatimler, çektikleri zikirler, sohbetler ve dahi ziyaret edilen türbeler...

Bense, ramazanın bir an önce bitmesi için gün sayıyorum. Oruç tutmamak için ne senaryolar yazdığımı, kaç film çevirdiğimi, anlatamam. Gerçi bugüne kadar ne yazdığım senaryolar ne de filmler gösterime girdi. Kafamın bir köşesinde; vizyona girmeden öylece kaldılar. Kendimi; fasık, kafir gibi kötü sıfatlar varsa öyle görüyorum. Bu durum haliyle beni böyle bir duyguya yöneltiyor; münafık!

Neden mi?

Açım! Ramazan boyunca aç kalmaya devam ediyorum. Bildiğim, düşünebildiğim tek şey aç olduğum. Müminler, büyük bir huşu içerisinde oruçlarını tutmaktalar. Hiç acıkmıyorlar, susamıyorlar. Açlıktan şikâyetçi olmadıklarını üzerine bastırarak tekrar ediyorlar. “Hocam valla hiç acıkmıyorum. Ama susuzluk başka!” Sigara içenler; “Açlık umurumuzda değil. Sigaraya dayanamıyoruz” diyorlar. Acıkan?  Yok. 

Oysa ya ben? “Acıkıyorum! Açlığa dayanamıyorum.” Bana bakıyorlar… Gülüyorlar, açlığa dayamadığımı duyunca. O zaman kendimi zayıf, Allah’a karşı isyankâr bir münafık gibi hissediyorum. Oruca, ibadete dayanamayan… Maymun! Bakara suresi 65-66. Ayetler.

Oysa Orucun en zor olan kısmı insanın ağzını bağlaması değil mi? Öyle olmasa neden herkes dört gözle iftarı bekliyor. Acıkmayanlar, maşallah götürüyorlar...

Hele de Ramazan içerisinde barındığı söylenen manevi hava yok mu?  Bir tek sanırım ben o havayı koklayamıyorum. Havayı, içime içime çekiyorum, sonuna kadar. Ta ki burnum sızlıyor. Ama yok... Almıyor o kokuyu bu mendebur burun. Bu hava ki herkes kokusunu alıyor bir ben almıyorum. Duruyorum… Kâfir her hal?

Ramazan ayı Kuran hatmi... Camiler, evler her mekânda Kuran okunuyor cüzler bitiriliyor. Şu yaşa geldim her gün -bir şekilde- Kuran okurum ama bir ramazanda hatim bitiremedim. Yalan söylemeyeyim hatmetmişliğim olmuştur ama pek az.  

-Ramazan ayı; Kuran ayı… Kuran oku. 

-Yazık günah koca ramazan geçiyor bir hatim indirmiyorsun. 

-İndir!

-Kuran’a gel!  Bilgisayarlı bunlar! Kuşe kâğıt. Renkli! Teyze, renkli bunlar. Allah lafzı kırmızı olandan! Okuması kolay! 

-Yeni mi indi?

-Ne?

-Yeni mi İndi oğlum?

-Ne yeni mi indi Teyze?

-Bilgisayarlı Kuran.

Maşallah ne kadar da güzel TV programları… Hoca efendiler konuşuyor.

-Şu filan kes hocayı programa çağıralım.

-Olmaz o çok para istiyor.

-Ne kadar?

-Program başı 10 bin.

-Diğeri?

-O yayın sırasında ağlamıyor...

-Hımm!

-Sevgili müminler! Ramazan ayı 11 ayın sultanı bütün günahlarınızın silineceği ay. Hepiniz bu ayı değerlendirin. Günahlarınızdan temizlenin! Temizlenin, temizlenin... Hafazanallah orucunuzu falan bozmaya kalkmayın. Ramazan bu Allah’ın ayı...

-Hocam şeker hastasıyım, hocam hamileyim. Hocam ağır işte çalışıyorum.

-Çocuğum 3 aylık, emziriyorum. Oruç tutacağımdan sütüm azalır diye çocuğa mama versem de oruç tutsam olmaz mı?  Hocalar diyor aman orucunuzu yemeyin büyük günah, sonu cehennem. Bu ramazanın manevi havasını kaçırmak istemiyorum.  Ramazanın manevi havasını koklamak istiyorum. Orucu bozmak istemiyorum.

-Allah bu ayda Kuran’ı indirdi. Bin geceden hayırlı bir gece var bu ayın içerisinde kaçırmayın onu!

-Kuran’a gel! Bilgisayarlı Kuran bunlar. 

-Ramazan için dua kitabı basalım.

-On bin adet satarız...

-Müminler meydanlarda Eyüp Sultan, Sultan Ahmet vs…

Televizyonlar canlı yayında… 

Evdeyim ramazanda dışarıya çıkmamaya çalışıyorum. Kimseyle görüşmemeye. Orucumu yiyorum...

Ramazan geldi karnım aç. Kâfir-münafık!

 
Oruç Ne ola ki?

Oruç, Kuran’da Arapça lafızla savmkişinin kendisini bir şeyden alı koyması. Bir şeyi yapmaktan geri kalana “Saim” denir. Türkçede aynı anlama gelen “Oruçlu” kelimesi. Oruç, malum Farsça bir kelimedir,roze/gün kelimesinden türeyen oruze/günlük, zamanla oruç biçiminde kullanıma dönüşmüştür. Sonuç: Oruç, Anadolu’da kullanılan bir kelimedir, farsça “oruze” kelimesinin zamanla değişen biçimidir.

Kuran’da savm/oruç Bakara Suresi 183 ayetinde “Ey iman edenler! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.” ayetiyle , ardından gelen “Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hastaya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutarOruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.” orucun nasıl tutulacağını anlarız…

Oruç ibadetlerden biri Namaz, zekat gibi…

Oruç tutunca karnım acıkıyor… Aklımdan bin bir fikir geçiyor… Hasta olunca tutmuyorum.  Ağır işte çalışırsam“gücüm yetmezse” bir yoksula fidye veriyorum. 

Oruç tutuyor (um.) muyum?

YORUMLAR

Tutmadığım Oruçlarım -

Koca Yazıdan Oruç tutmadığım gibi bir sonuca ulaşan o şahsın elini ayağını öpeyim. Ama kafası hariç. Yok göremiyorum ki o kafayı da öpeyim!

0 6
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.