Sırrı Süreyya Önder'in sırrı

20.10.2013 19:54:35
A+ A-

Bilinçlerimize Beynelminel Filmi ile yerleşen Sırrı Sürayya Önder farklı kişiliği ile son yıllarda Türkiye siyasetinde yer aldı. Farklılığı, esprili oluşu ve en önemlisi sanatçı kişiliği ile ilgileri daima üzerine çekmiştir. İstanbul'da bağımsız olarak milletvekili olan Sırrı Kürt hareketinin siyasi boyutunda önemli bir rol üstlendi. 'Kürt halkının mücadelesine sahip çıkmayan sosyalistim diyemez' sözüyle adeta Türk olarak sorunu bu denli sahip çıkan olmamıştır.

Sırrı ne AKP gibi ABD destekli, ne CHP gibi sistem kölesi biri olmadı. Arkasında her daim yurdun dört bir yanından sistemin mağdur ettiği insanlar yer aldı. İstanbul'a adaylığını açıkladı. İşin aslına bakarsak İstanbul'a Sırrı'yı aday yapan yine mazlumlar, ezilenler, ötekileştirilenler, eşcinseller, Kürtler, Türkler ve binler... Kendisini eve hapsetmiş solcuyum diye geçinen gazete okumaktan başka hiç bir işe yaramayan bunak kesim ve destekçileri CHP tayfası ise oylar bölündü korkusu ile etek tutuşturmaktalar. Bunun tek açıklaması Sırrı Süreyya Önder'in 'sırrını' bilmedikleridir. Bildikleri tek şey AKP gitsin; AKP giderse ne olur diye hiç bir planları olmayan bir türlü değişemeyen Kemalist ideoloji yandaşları hiç bir zaman bu 'sırra' ulaşamayacaklar. Çünkü Sayın Önder'e oy veren zaten CHP'nin kuru değişmeyen bunak zihniyeti değil; aksine gören, sorgulayan ve ezilen kesimdir oy veren. Bunun içinde tabi ki CHP'li de olur, AKP'li de MHP'li de..

"Bunlar asfalt belediyeciliği yapıyorlar" diyerek farkını sergiliyor aslında Sırrı. Herkes pek yakında görecek AKP'nin uçuk şehir planlarını, CHP'nin inanılmaz vaatlerini, MHP'yi saymaya gerek yok. Sırrı'nın farkı yani "'SIRRI" o zaman ortaya çıkacaktır. Şehrin merkezine insanı koyacağı; hayvana, kadına, farklara sahip çıkacağını öyle vaat olarak ermeyeceğini hep birlikte göreceğiz. Sırrı'nın sırrı da işte budur her şeyin üzerine insanı koymasıdır tıpkı Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir gibi... Anlayacağımız Sırrı Süreyya Önder'in sırları pek anlaşılmaz değil fakat CHP ve AKP içindeki kirli hesaplaşmalar hiç kimsenin bilmediği pazarlıklar nasıl ortaya çıkacak? Meçhul.

 YORUMLAR

SIRRI SÜREYYA'NIN SIRRI -

ENTELLEKTÜEL BİRKİMİ OLAN, BİRAZ SOL İÇERİKLİ TEORİ KİTAPLARI OKUYAN, SOSYALİST DEMİYORRUM BİRAZ HAYATA GÖZLÜKSÜZ BAKANLAR SİZİN BU YAZINIZA SIIRI'NIN AVUKATI MISINIZ?" DİYE BAKACAKTIR.SIIRI SÜREYYA'NIN KİŞİLİĞİ HAKKINDA KİMSELER LAF EDEMEZ KUŞKUZ. AMA "EN İYİ SOSYALİT KİM?" SEÇİMİ DEĞİL, İSTANBUL'A BELEDİYE BAŞKANI SEÇİYORSUNUZ. DEMOKRASİNİN, İNSAN HAKLARININ, BARIŞIN, EMEĞİN, KADIN HAKLARININ...EN DUYARLI KESİMİN SOSYALİSTLER OLDUĞU BİLİNEN BİR GERÇEK. BİR BAŞKA BİLİNEN GERÇEK İSE, BİR ÜLKENİN SOSYALİZME GEÇİŞİ İÇİN GEREKLİ OLAN BURJUVA-PROLETERYA ÇELİKİSİYSE, SİZ İSTANBUL'DA RANTTAN, YAĞMADAN, EMEĞİN YOK EDİLMESİNDEN,HAKSIZLIK VE HUKUKSUZLUKTAN, HAK İHLALLERİNDEN... BAŞKA NE GÖRÜYORSUNUZ? BİR SIRRI SÜREYYA NIN TÜM BUNLARI DÜZELTMESİ, BİR DÜZENİN YIKILMASIYLA MÜMKÜNDÜR.GERÇEKTEN BU FIRSATIN SOSYALİSTLERE AKŞAMDAN SABAHA VERİLECEĞİNİ SANIYORSANIZ, KAPİTALİZMİ, NEOLİBERAL EKONOMİNİN GÜCÜNÜ HİÇ TANIMAMIŞSINIZ. "NE YAPALIM O ZAMAN OYUMUMUZU AKP'YE Mİ VERELİM?" DİYEBİLİRSİNİZ. ÇOK YERİNDE BİR KARAR OLUR SİZİN İÇİN...

0 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.