Türkiye, İsrail, Suriye, İran haber ve yorumları

12.05.2013 23:55:01
A+ A-

 

Arapça’da “Allahın Partisi” anlamına gelen Hizbullah, sivil ve askeri kanatlara sahip. Şii inançlı bir parti ya da örgüt olarak biliniyor.

Hizbullah, 1982 yılında İran devriminden esinlenerek, İsrail’i Güney Lübnan’dan atmak amacı ile kuruldu.

Şiddet eğilimli bir örgüt olarak tanıtılıyor.

Son zamanlarda İran’ın da baskısı ile Hizbullah, gücünü Suriye’de Esad lehine ve muhaliflere karşı artırdı. Suriye’de 2000 ile 2 500 arasında Hizbullah savaşçısının bulunduğu belirtiliyor.

Wall Street Journal (WSJ) haberine göre, Hizbullah’a teslim edilmek üzere hazırlanan ve İran’a ait olduğu belirtilen silah sevkiyatını bombalayan İsrail, durumu yumuşatmaya çalışıyor. Buna paralel olarak da hedefinde Suriye olmadığını açıklamak gereğini duyuyor.

Diğer yandan İsrail’in son saldırılarla İran’ı denediği yorumları yapılıyor.

 İsrail politikacıları ve askeri liderleri komşularıyla bir problem -kavga yaratmak istemediklerini sürekli vurguluyorlar. Buna karşılık uzmanlar farklı farklı yorumlar yaparak, İsrail’in kaotik bir ortam yaratıp, bundan yararlanmak istediğini, fakat bu şekilde de büyük risk aldığını dile getiriyorlar.

Analistlere göre de, İsrail tarafından bir savaş başlatacak, Esad’ın ya da muhaliflerin gücünü büyük ölçüde değiştirebilecek bir hava saldırısı olmadı. İsrail’in yaptığı, on yıldır süregelen teröre ve suikastlara karşı bir çeşit gölge savaşı. Bölgedeki gerçek mücadele, İran ve İsrail arasında. Bu yorumlara karşılık, diğer yandan İsrail’in savaşa çok yaklaştığını belirtenler de var.

İki hafta önce Şam kenar mahallerinde- Adra al-Balad Şiiler için kutsal mekanların bulunduğu ve Hac ziyaretlerinin yapıldığı yere isyancılar tarafından saldırılar düzenlendi. Türbelerin bulunduğu yerlerin tahrip edildiği haberler arasında. Bunun üzerine İran, Suriye isyancılarını uyardı.(NYT/ 6 Mayıs)

 Türkiye kamuoyu Suriye konusunda iki yana ayrılmış durumda. Sanki biz savaştaymışız gibi olaylar ve haberler çarpıtılıyor.

Suriye ve diğer Ortadoğu problemlerinin bölgeye ve yurdumuza ne getirip ne götüreceğini bilemeyiz diyerek yorumlar ve tahminler yapılırken Reyhanlı büyük patlaması ile sahte demokrasi savunucularının yanlış yolda oldukları açığa çıkmış oldu. Suriye konusunda şimdiye kadar kazıklandığımız ve bunu iyi kavrayamadığımız yaşanan olaylarla ortaya çıkıyor. İnşallah, maşallah, mahşer, kıyamet günü insanın içinde, bunları dünyevi işlerle karıştırdığınızda karşınıza yığınla problem ve cehennem ateşini aratmayacak belalar çıkıyor.

Dış basın, Reyhanlı olayını verirken hepsi ağız birliği yapmışcasına, "Suriye'de muhalifleri destekleyen Türkiye de..." diye başladı.

Bölgede İnsanlık adına yitirilen çocuklar, kadınlar, yaşlılar ve diğerleri acı bir tokat olarak dünyanın gözü önünde. Yine dış basında, Reyhanlı olayı ile ilgili olarak, “İç Savaş Türkiye’ye sıçradı, Müslümanlar birbirine girdi, birbirlerini bombalıyorlar. Köpeklerle yatan, pirelerle uyanır…” yorum ve haberleri yapılıyor.

Türkiye’de iktidar Suriye konusunda baştan iyi bir tahmin yapamadı. Muhalefetin uyarılarına kulak tıkadı ve durum bu noktaya geldi.

Günümüz savaşları artık cephelerde değil. Sokaklarda, evlerin çatılarında, otobüslerde, trenlerde. Üstelik kapıyı ne zaman ve nasıl çalacağı da belli değil. Terör savaşlarının malzemesi de evler ve atölyelerde yapılıyor. Bunun son örneği Türkiye'de yaşanan Hatay Reyhanlı terörü. Politik dengeler ve dengeyi sağlamak önemli.

Esad’a altı aylık ömür biçenler ve işin üstüne acele atlayanlar yanıldılar. Savaşı başlatmak çok kolay ama nerede, nasıl ve ne zaman duracağını kestirmek zor. Hesabını iyi yapamayanlar hem kendilerini hem ülkelerini büyük zararlara sokuyorlar. Tarih böyle kötü örnek veren liderlerle dolu.

Hüseyin Seyfi

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.