İşini bilmeyen çavuşlar...

21.03.2014 15:20:00
A+ A-

Ses deneme, Ses deneme, se, ah... Bir, ki...

Çok şükür hala internetlerimiz bağlı. Hatırlar mısınız yakın geçmişte Los Angeles'ta sanırım 5 saat elektrikler kesilmiş şehre bir anda kaos hakim olmuştu, o kadar ki Revolution adlı diye esin kaynağı bile oldu kesinti. Yaz yaklaşıyor, pencereden baktığımda gelmiş olabileceğini bile düşünüyorum kimi zaman ama biz de yaz önce yabancı plakalı araçlar sonra su kesintileriyle geliyor. 

Olduk olası kesik bir şeyler var, çocukken kulak kesiliyoruz içeriki odadan gelen seslere, bebeklikten çocukluğa sütten kesilerek geçiyoruz mesela. Kesilen kurbanın kanını almıza sürsünler istiyoruz bazen, benim cocukluğumda TRT yayını kesilirdi. Telefon kesilirmiş önceleri, çok şükür telefon olayını atlattık değil mi? 

İnternet kullanımının çok arttığını söylüyor Ulaştırma Bakanı, yerden göğe kadar haklı... Üstelik android telefon olayını atlıyorlar, düşünsenize 2003 yılında Android telefon kullanımı ne kadardı şimdi ne kadar oldu? Psikolojik ilüzyonlarla zihin boyama derler buna, en hafif tanımı köylü kurnazlığıdır.

Twitter yasaklandı ama hemen herkes orada. Yasağı savunan kesimler (gerek robot olsun gerek insan) hashtag açıyor, paylaşımlar yapıyor mesela. İnterneti komple yasaklamadıkları sürece hiç bir site erişilemez değildir. Ancak buradaki temel nokta bence çok farklı. Yukarıda değindiğim kesintiler, maaştan alınan stopaj, ekmeğe zam yapmak yerine gramajı düşürmek gibi hayatımızın iliklerine işlemiş olan bir takım kesintiler gibi şeyler normal olmasa da biz bu anormallikleri bünye olarak normale indirgemiştik. Android telefon mevzusunda olduğu gibi artık iletişim araçları radyo-tv ile sınırlı değil. Darbe yapmak için TRT Ankara Radyosundan Hasan Mutlucan sesini duymak gerekmiyor, ya da kuvvet komutanının (biz hep askeri darbe yaşadığımız için) resmi televizyondan "birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyulan" günlerden "kardeşi kardeşe kırdırdıklarından" bahsetmesi gerekmiyor. Devir değişti, şartlar değişti, artık dijital çağın dijital darbeleri yaşanıyor. Ne yazık ki bu belki sokaktaki insan için küçük muktedirler için büyük bir adımdır.

Velhasıl kelam, biz teletapelere, ayetlere, darbelere ve muktedirlere boyun eğmedik. Ferman padişahınsa dağlar bizimdir dedik, diyoruz diyeceğiz. Twitter kapandığından beri atılan tweet sayısı normal zamandan daha fazla; nedense aklıma Sokullu geliyor; hani kol-sakal meselesi... Otuz Mart'a dokuz gün kaldı... Bugün baharın ilk günü... Nevruz Bayramınız Kutlu Olsun.

"İşini bilmeyen çavuşlar, kendi dinamitini avuçlar."YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.