Korkma Düşün!

25.03.2014 15:02:09
A+ A-

Geçtiğimiz perşembe gecesi aniden yasaklanan Twitter günlerdir gündemimizi meşgul ediyor. Yalnızca Türkiye olsa iyi Dünya'da alınan bu kararı yakından takip ediyor. Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Amerikan Dışişleri Bakanı Sözcüsü: "ABD, Türkiye’deki ifade özgürlüğünü desteklemekte ve özgür ifade hakkını çiğnemeye yönelik her türlü eyleme karşı çıkmaktadır" şeklinde uzayıp giden sert bir açıklama yaptı. Bunun dışında Alman basını da bu yasağı gazetelere ve televizyonlarına taşıdı. Der Spiegel, Türkiye'de ki Twitter yasağı için; bu düşünce özgürlüğüne bir saldırıdır. Buna ancak diktatörler cesaret edebilir." dedi. Sonuç olarak bu çağ dışı yasaklamadan sonra Türkiye'nin adını duymayan ve Türkiye hakkında bir yorum yapmayan ülke kalmadı. Hayaldi gerçek oldu.

Twitter (güya) yasaklandıktan sonra yaşananlara maddeler halinde değinecek olursak;

1) Twitter, mwitter'ın kökünün bu kadar kolay kazınamayacağı, kazınsa bile daha gür çıkacağı görüldü.

2) "Twitter'ın diz çökmesinin" komik bir beyan olduğu görüldü.

3) Twitter yasağını Twitter üzerinden savunanları gördük. Haliyle kendimizi gülmekten alıkoyamadık. Onlar hep var olsun.

4) Bu milletin DNS ayarlarıyla bu kadar oynamanın hoş bir şey olmadığı ve oynayan tarafa zarardan başka bir şey vermediği görülmüş olmalı.

5) Ehliyet sınavına arabayla giden bir topluluğun Twitter'a giremeyeceği düşünülerek büyük bir yanılgıya düşüldü.

6) Bu yasağı çiğnemeyip halkın yanında olmayan kişi veya kuruluşları da gördük. Bunları da halk bir kenara not etti.

7) Abdestlerinden şüphesi olmayanların sosyal medyadan bu kadar çekinmeleri ne ile açıklanabilir, merak ediyoruz doğrusu.

Sizin engellediğiniz Twitter, aslında turnikeden farksızdı. Herkes Twitter'ın üstünden fazla zorlanmadan atladı ve tekrar geri geldi. Hem de bu sefer yanlarında arkadaşları, babaları, anneleri, amcaları, dayıları, teyzeleri, halaları ile birlikte, çoğalarak geldiler. Fuat Avni'nin değimiyle; "bu durum sizi korkutmasın ama az biraz titreyin, şapkanızı önünüze koyup düşünün." Bu insanların zararsız olduğunu anlayın. İşte bunu anladığınız gün, bu insanların seviyesine belki gelebilirsiniz. Bu insanlar herhangi bir kimseye zarar vermiyorlar. Sadece ağlanacak hallerine gülüyorlar, eğleniyorlar yaratıcılıklarını ortaya koyuyorlar. Sürü halinde hareket etmiyorlar. Özgürlüklerinin kısıtlanmasını istemiyorlar, geleceklerini düşünüyorlar ve tepki veriyorlar. Ve en önemlisi de Türkiye'nin gittiği noktayı görüyorlar.

Ben güçten yana olanlara ve gücün temsilcilerine "korkma düşün" diyor, Dostoyevski'nin şu sözüyle yazıma son noktayı koyuyorum. Düşün; "Her şey üstüne üstüne geliyorsa eğer, belki de sen ters gidiyorsundur."

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.