Twitter yasaklamak, iktidarın öğrenilmiş çaresizliği...

21.03.2014 03:55:51
A+ A-

#TwitterisblockedinTurkey

Dünya Türkiye’yi konuşuyor, twitter’a erişim engellenince trend olduk!’Reklamın kötüsü olmaz’ derler, artık memlekete bolca tı(u)rist gelir(!)

Dünya gündeminde ilk dörte üç başlıkla giren Türkiye’nin durumu bu yazının hazırlandığı saatlerde aynen şöyleydi; #Twitteris blockedin Turkey #SokağaÇıkmakYokgülümse #DictatorErdogan…

Başbakan’ın Bursa mitinginde “Twitter'ın kökünü kazıyacağız” demesinden sonra gece yarısından itibaren erişim mahkeme kararı ile engellendi.

Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre Türkiye kendini zora sokan hesapları engellemek için Twitter’a gerekli girişimlerde bulunmuş ancak sonuç alamayınca “Yolsuzluk ve rüşvet operasyonları” sonrası yaptığı yasal değişikliğe(21 Şubat 2014)  dayanarak alınan mahkeme kararı ile sosyal medya platformu Twitter’ı toptan kapatma yolunu seçti.

İran ve Çin dışında twitterı toptan yasaklayan ülke yok. İranda yasaklanmasına rağmen 2 milyon kullanıcı twitter kullanıyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı (TMK 10. Maddesi İle Görevli)’nin 20/03/2014 tarih ve sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından KORUMA TEDBİRİ uygulanmaktadır” deniliyor.

***

Şubat 2014’te 5651 sayılı yasanın 9. maddesine eklenen hüküm şöyle “Hâkim, bu madde kapsamında vereceği erişimin engellenmesi kararlarını esas olarak, yalnızca kişilik hakkının ihlalinin gerçekleştiği yayın, kısım, bölüm ile ilgili olarak (URL, vb. şeklinde) içeriğe erişimin engellenmesi yöntemiyle verir. Zorunlu olmadıkça internet sitesinde yapılan yayının tümüne yönelik erişimin engellenmesine karar verilemez. Ancak, hâkim URL adresi belirtilerek içeriğe erişimin engellenmesi yöntemiyle ihlalin engellenemeyeceğine kanaat getirmesi hâlinde, gerekçesini de belirtmek kaydıyla, internet sitesindeki tüm yayına yönelik olarak erişimin engellenmesine de karar verebilir."

***

Başbakan Bursa Mitinginde “Twitter'ın kökünü kazıyacağız” dediğinde pek çok sosyal medya kullanıcısı tepkisini paylaşmıştı. Erişimin engellenmesinden sonra dünya demokrasi liginin üst sıralarındaki ülkelerden tepkilerde gelmeye başladı.

Avrupa komisyonu üyesi Neelie Kroes attığı mesajda “Türkiye'deki Twitter yasağı yersiz, anlamsız ve ödlekçedir. Türk halkı ve uluslararası topluluk bunu sansür olarak görecektir”dedi.

ABD’den yapılan açıklamada “Daha önce de söylediğimiz gibi, Sosyal Medya sitelerinin kapatılması önerileri hakkında oldukça endişeliyiz. Demokrasiler, kamudan gelen farklı sesler (görüşlerle) güçlenir. Bağımsız ve kısıtlı olmayan medya demokratik, açık toplumların temel unsurudur ve aynı zamanda resmi olarak şeffaflığın ve hesaba çekilirliği garantiye alır.denildi.

***

Deneyimli kullanıcılar için yasaklar anlam taşımıyor. Twitter’a girebilmek için bilgisayarınızın ayarlarının nasıl değiştirileceğine dair paylaşımlarda “Ağ bağlantınızın özelliklerine tıkladıktan sonra gelen sayfadan ‘İnternet Protokol sürüm 4 (TCP/IPv4)’ bölümüne bir kez tıklayın. Ardından“Özellikler” butonuna tıklayın.

İnternet Protokol sürüm 4 (TCP/IPv4) özelliklerine tıkladıktan sonra gelen sayfadan “Aşağıdaki DNS sunucularını kullan” seçeneğini seçiyoruz. Sonrasında 208.67.222.222 208.67.220.220 DNS’leri yazıyoruz ve Tamam seçeneğine tıklayarak Twitter'a erişim sağlayabilirsiniz.” Deniliyor. Ayrıca TOR vb. tarayıcı programlarda mevcut.

***

Yasakların, ne internet kullanıcılarını nede iktidarı zora sokan yayınları engelleyemeyeceği ortada. Erdoğan/AKP'nin“İleri demokrasi” diyerek geldiği durumu özgüvenin dibe vurması ve “öğrenilmiş çaresizliği”nin olağan sonucu olarak görmek mümkün.

Fotoğraf: Reklamın kötüsü olmaz(!) dünya Türkiyeyi konuşuyor...

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.