Twitter'da hesap buzlama dönemi resmen başladı

20.04.2014 23:31:59
A+ A-

20 Mart 2014 tarihinde TİB tarafından girişi engellenen Twitter, bu kapama işleminin yapılmasından 12 gün sonra tekrar kullanıma açılmıştı. Yasağın uygulandığı dönemde Türk yetkililerle görüşen Twitter yetkilileri arasında anlaşmanın sağlandığı ve Türk mahkemelerince verilen bu kararın ardından talep edilen hesaplarda buzlama yapılabileceği belirtilmişti.

Bu yönde beklenen ilk hamle gerçekleşti. 17 Aralık sürecinden beri Hükümet aleyhine yayınlar yapan HARAMZADELER ve BAŞÇALAN hesapları Türk makamlarının talebi ile Twitter tarafından gizlendi ve bu iki hesabın paylaşımlarına Türkiye üzerinden ulaşım engellendi. Bilindiği üzere ortaya atılan yolsuzluk iddialarına ilişkin ses kayıtlarını yayınlayan bu iki hesabı sırasıyla 537.000 ve 431.000 kişi takip etmekteydi.

Bu iki hesaba Türkiye'den ulaşmak isteyenler hesabın içeriğinin gizlendiğine ilişkin " Account has been withheld in: Turkey" uyarısı ile karşılaşmaktadırlar. Ancak bu iki hesaba yurtdışından ulaşmak isteyenler hesabın paylaşımlarını rahatlıkla görüntüleyebilmektedir. Ayrıca Twitter yasağının uygulamaya başlandığı günlerde tüm kullanıcıların DNS ayarlarını değiştirerek sitelere girmeye devam etmesi üzerine farklı DNS'lerin de engellenmesi sağlandığından VPN uygulamaları ile sitelere girişler sağlanmıştı. Aynı şekilde bu iki hesabın paylaşımları için de VPN yönteminin kullanılmasına karşı henüz bir önlem alınabilmiş değil. Bu yönüyle baktığımız zaman Twitter kendi politikasında belirttiği kişisel hak ve özgürlüklerin serbestçe kullanılmasına ilişkin maddeyi es geçmediğini savunurken yetkili Türk makamlarının aldığı kararı uygulayarak uygulamanın tüm ülkedeki kullanıcılarına yasaklanmasının da önüne geçmiş oluyor. Sonuçta her ülkeye ayrı bir politika uygulaması da ayrı bir tartışma konusu olarak gündeme oturmuş durumda.

Şuan ülkede yasaklanmış durumda bulunan Youtube için de belirsizlik devam ediyor. Ancak görünen o ki Twitter'ın Türk Hükümetinin taleplerini karşılamış olması bu konuda hükümetin daha agresif bir yapıya bürünmesine neden olacaktır. Bir yandan vatandaşların interneti kullanmasının önündeki engellerin kaldırıldığı ifade edilirken diğer yandan da eleştirilerin yapıldığı hesapların buzlanarak eleştiri yapılmaması sağlanmış oldu. Bakalım ileri demokrasinin getireceği sıradaki hamle ne olacak hep beraber görelim...YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.