Ayakkabı sıkıyorsa ne yapmalı?

24.01.2014 12:43:04
A+ A-

İnsan yaşamını kolaylaştıran ve sürdüren pratik  bilgi türü, sahip olduğumuz en eski bilgi çeşididir. Yaşamı kolaylaştırmanın ötesinde; onu olanaklı da kılan pratik bilginin kaynağı yaşantının kendisidir. Deneyimlerden, yaşantılardan doğar ve genellikle de duyum sürecine dayanır. Yaşadığımız fiziksel çevreden olduğu kadar toplumsal çevreden de etkilenen pratik bilgi, bu açıdan kültürel farklılıklar taşır. İnsanın sağlığından önemli bir sey yoktur. Büyüklerimiz ‘’her şeyin başı sağlık’’ derler. Sağlıklar ilgili pratik bilgiler;

Ayakkabınız sıkıyorsa ne yapmalıyız?

Dar gelen ayakkabınızın içini sirkeyle ıslattığınız gazete kâğıdı ile iyice doldurun. Bir gece bu şekilde bekletiniz. Sabah giydiğinizde ayakkabın genişlediğini hissedeceksiniz. Başka bir yöntem ise: Bez parçasını alkol ya da sirke ile iyice ıslatıp ayakkabın ucuna doğru doldurun. En az 10 saat kadar bu şekilde bekletiniz. Sıcak havada ayakkabın genişlemesine yardımcı olacaktır. Yeni ayakkabıyı giymeden önce sıcak buhara tutun ya da saç kurutma makinesi ile sıcak hava üfletiniz. Ayakkabılarınız ayağınızı sıkıyorsa, bir bardak saf alkolü ayakkabınızın içine dökün. İyice derisine yedirin ve giyin. Derisi ayağınıza göre açılacaktır.

Ayakkabı vuruyorsa ne yapılmalıdır?

Yeni aldığınız ayakkabı vuruyorsa yeni aldığınız ayakkabıyı giymeden önce bir kaç dakika buhara tutunuz. Ayakkabının içine nemli gazete kâğıdı ile doldurup bir gün bekletin. Veya doldurabildiniz kadar gazete kâğıdını ayakkabın içine doldurup iki gün bekletin. Uygulanan işlemlerden sonra ayakkabı yumuşamış olacaktır.

 

http://www.superanne.org/ayakkabi-sikiyorsa-ne-yapmali/

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.