Kilitli Konu; Aşk

27.07.2014 12:29:19
A+ A-

Her insan evladı kendini keşfinin akabinde yanında biri olması gerçeğine de ayar. Bu aydınlanma sonrası hormonların selamını da aldıktan sonra bir kurban arayışına girer ki işte mevzu burada başlıyor. Kim ki ´Ben aşkı iyi bilirim` derse ona dik dik bakın ve kafanızı hafifçe yana çevirin. Çünkü arkadaşlar, aşk dediğimiz olay bir demir leblebi olmakla beraber içinde barındırdığı ezber ve klişelerle birlikte kocaman bir muammadır.

Kimine göre sevmeler laylaylom, kimine göre ağır işçilik, kimine göre ana-babadan miras bir yaşam biçimi olabilir. Sana göre aşk, sabah günaydın mesajı atmak, hafta sonu sinemaya, içmeye gitmek, olur olmaz sebeplerden kavga edip duvarlara telefon fırlatmak olabilir. Bir başkası için de ´Sevgilisiz olur mu ya?` atarına karşılık yanında birini bulundurmaktır. Bunların dışında kalanlar kafalarını aşağı yukarı sallayabilirler çünkü bence doğru yoldalar.

Şu kısacık ve acıklı ömrümüzde malumunuz bazı şeyleri seçebilme yetisinde baştan kaybetmişiz. Ama aşk öyle mi ya? Aşık olacağınız kişiyi seçememeniz sizin yararınıza, seçebilseydiniz sonradan yer bezi olan pahalı tişörtünüz kadar değersiz bir durum olurdu ki bu hoş mu şimdi? Elbette fırtınalı ve şimdiye kadar kimselerin yaşamadığı kadar kuvvetli ilişkileriniz olmuş ve mazide kalmıştır, buna lafımız yok. Ama, aşkın kayıtsız şartsız, çekilişsiz kurasız bir durum olduğunu anlayabilirseniz tadından yenmez. Büyük kişilik çatışmalarının, zevklerin, dünya görüşlerinin ortasında birini görebilmek, ´Sevgilim öyle olsun, böyle olsun, üstüne kuş konsun` demekten daha evladır sevgili sevgililer. Sabah aklınızda onunla uyanmak, tam alıştığınızı düşündüğünüz evrede karşıdan gelişini gördüğünüzde içinizin titremesi, koltuktan kalkmaya takatiniz yokken onun için dünyayı tek elle kaldırmaya yeltenmek vs. bunlar güzel şeyler.

Demem o ki; belirli günler ve haftalara sıkışmadan, benden önce zilyon kadar insan yapmış ben de yapayım demeden, boğulmaktan, yanmaktan, ezilmekten, eğilmekten, dik durmaktan korkmadan sevin sevebildiğiniz kadar.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.