Türlü Çeşitli Maymunluklar

10.10.2012 02:26:28
A+ A-

 

Kardeşimle sene boyunca farklı şehirlerde çizdiğimiz ağırbaşlı öğrenci, örnek vatandaş, salon kadını imajı yazın gelmesi ve kavuşmamızla yerini akıl almaz bir çocukluğa, şımarıklığa ve üzülerek söylüyorum ki arsızlığa bırakıyor. Bu hazin durum bundan seneler seneler evvel, yağmurlu bir kış gecesi başladı. Gece yarısı telefon acı acı çaldı. Arayan. Neyse daha fazla sululuk yapmayayım. Yıl boyunca ağırbaşlı bir öğrenci, örnek bir vatandaş olduğum iddialarım bir gıdım da olsa inandırıcı olsun.

 

Öte yandan, gerçekten de bundan aşağı yukarı iki hafta önce gazetede hayvanat bahçesinde kafesinin önüne gelenlere kilidi işaret edip duran bir maymunla ilgili bir haber okumamızla tam zıvanadan çıktık. Maymuncuğa üzülüp aklımdan çıkaramadığımdan olsa gerek hayvanla gereğinden fazla özdeşleştim sanırım. Önce usul usul başlayıp günde bir iki kere  üzgün bir ifade takınıp hayali kafesimin hayali kilidini işaret etmekle, sonraları "Çıkarın beni bu kafesten" diye feryat etmekle iktifa ettim. Derken evin içinde, kazık kadar olmama bakmadan koltuktan koltuğa "Maymunum ben" diye atlayıp zıplarken bu maymunluk illetini kardeşime de bulaştırdım. Kıza "Maymunsun sen maymun, maymun, MAYMUN" diye bağırıp dururken kendimi iyice ikna etmis olacağım ki bir haftanın sonunda kardeşimin her yaptığına şaşırır hale geldim.  Bardağı ağzına götürüp çay içecek oluyor, "Aaa? Maymuna bak? Bardaktan çay içmeyi öğrenmis" diye hayret ediyorum. "La havle vela kuvvet, Allahım sen bana sabır ver" diyor, "Sevimli maymun, bu lafları sana kim ezberletti" diye soruyorum. "Of" diye masadan kalkıp gidecek oluyor "Hahah, maymuna bakın nasıl kızdı" diye arkasından gülüyorum. Sağdan soldan fıstık bulup maymunluğunu bir türlü kabullenemeyen ve psikolojik desteğe ihtiyacı olduğu çok belli olan kardeşimin ağzına atmaya çalışıyorum.  Dediğimi yapmazsa kendisini sirke yahut maymunlar üzerinde deney yapan bir laboratuara satmakla tehdit ediyorum. Sonra üzülüp antropoloji dersinde öğrendiğim üzere doğal ortamından uzaklaştırılmış bu maymun strese girmiştir diye kendisine maymun masajı yapıyorum.

 

Bu şiddet, bu celal nerden geliyor, maymunluğa niye bu kadar ısrarla karşı çıkıyor cidden anlamıyorum. Gayet cillop şartlarda bakılıyor, fıstığı önünde, muzu arkasında; benimle aynı odada uyumasına bile izin var, kafeslerde çıkarın bizi burdan diye ağlaşan türdeşlerine bakıp haline şükretceğine, maymunluğunu unutmuş, insanım ben diye diretip duruyor.

 

Not: Bu yazının üretimi esnasında hiçbir maymuna zarar verilmemiştir.

 

 

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.