Yalnız yaşam öldürüyor

03.11.2014 07:53:30
A+ A-

“Komşu komşunun külüne muhtaçtır” sözü eski çağlardan beri geçerli.

İnsan, binlerce yıl toplu yaşadı. Savunma, tehlikelerden korunma, daima grup ya da topluluk içinde birlikte gerçekleştirildi. İhtiyaçlar birlikte giderildi. Tarlada, bağda, bahçede, kırda insanlar sürekli birbiri ile iletişim halinde yaşadı. Ailede birlikte sofraya oturdu, işbölümünü birlikte yaptı, işe birlikte başladı. Dertlere, kederlere, üzüntülere ortak oldu, sevinçler beraber paylaşıldı.

Teknolojinin olmadığı dönemlerde, insan her zaman birbirine ihtiyaç duydu.

Uygarlığın gelişmesi ve teknolojinin yaygınlaşması ile beraber insan ilişkileri de değişmeye başladı. İnsanlar yavaş yavaş birbirlerinden koparak kendi kabuklarına çekilmeye başladılar. Sıcak ilişkilerin yerini soğuk makineler aldı. İnsan, televizyonlar, cep telefonları ve internetler ile sanal dünyaya çekildi ve  sanal dünyasında dışarıya karşı çevresine çelikten duvarlar ördü. İlişkiler koptu ve sonunda insanoğlu yalnızlaştı.

Eskiler, “yalnızlık Allah’a mahsustur” sözünü boşuna söylemediler.

14 Ekim 2014 tarihli the Guardian George Mobiot makalesine göre, yalnızlık insanları ölüme götürüyor.

“Bilgi Çağı” adı verilen içinde yaşadığımız zamana, “yalnızlık çağı” diyenler hiç de haksız sayılmazlar. Tarihte görülmemiş şekilde insan yalnızlığa itiliyor ya da yalnızlığı tercih ediyor.

Yanlızlığın gençler arasında yaygınlaştığı bilinen bir gerçek olarak karşımızda. Yalnızlık, gençliği acıtan, kanatan bir yara olarak tanımlanıyor. Gençlerin yalnızlığı, onlara yaşlıların yalnızlığından iki kat daha olumsuz etki ediyor.

Yalnızlık, alkol ve alkolizm için risk faktörü. Kişinin yalnızlaşıp alkole başladığında, tekrar alkolü bırakması zor oluyor. Eş veya hayat arkadaşı ile yaşadığı zamanlara kıyasla, bekar veya dul olarak yalnız yaşamak meyve tüketimini düşürüyor. Evde meyve birlikte yeniyor.

Yetişkinlerde yalnızlık, daha az fiziksel aktivite ile beraber sigara tüketimine ve aşırı kiloya yol açabiliyor.

İnsanın kendini yalnız hissetmesi stres ve depresyona yol açıyor. Sosyal izolasyon, günde 15 adet sigara içmiş gibi erken ölüm nedeni.

Yalnızlığın getirdiği  dalgınlık, kazalara, kazalar da sakatlanmalara neden olabiliyor. Yalnızlar üzerinde, idrak ve kavrama güçlerinde düşüşler gözlendiği, odaklanma da zorluklar yaşandığı açıklanıyor.

Yalnızlar, sosyal yaşamda güçlükler yaşıyorlar. Yalnızlık intihar duygusu getiriyor, günümüzün en korkulan  Alzheimer hastalığında ilerlemelere neden oluyor.

Bunların ötesinde, ruhsal karmaşık bir duygu olarak da karşımıza çıkıyor. Yalnız olma- kalma isteği.

Yalnızlığın, en azından yaşamı olumsuz etkilediğini unutmamak gerekiyor.

Hüseyin Seyfi

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.