Yeter ki Gün Eksilmesin Penceremden

02.01.2013 15:12:08
A+ A-

 Pervam yok verdiğin elemden,

 Her mihnet kabulum,yeter ki

 Gün eksilmesin penceremden.

 Cahit Sıtkı Tarancı

  Ne güzel söylemiş şair. Her sıkıntıyı, acıyı kabul ediyor yeter ki gün eksilmesin penceremden yani yaşayayım diyor.Yıllardır her sıkıntımda,, her üzüntümde anımsadığım bu satırları bu yılbaşı bir kez daha hem de çok derinden anımsadım. Yılbaşı günü  yeni yıla bir kaç saat kala eften püften bir sebepten kırgın oturmuş ve saatlerin geçmesini bekliyordum. Belki yeni yılın girmesi ile bir yaş daha almanın verdiği sıkıntı, belki daha önce birikmiş sorunların etkisi ile kırgın ve nahiftim. Son senelerde yılbaşı, bayram gibi günlerde dostlarıma tek taraflı monolog tarzı mesajlarla kutlama yapıyorum. Zira ben mutlu bir sesle kutlama yapıp bir dostumu aradığımda bazen ters bir olayla karşılaşabiliyorum. Bir davet için aradığım dostumu hastanede bulmak veya bayram için aradığım dostumun bir yakınını kaybetmiş ağlayan sesi ile karşılaşmak beni bu duruma itti. İşte bu sene de yılbaşı tebriklerimi mesajla yapmış, mesajımı alıp bana geri dönen bazı dostlarımın neşeli sesleri ile mutlu olmuştum.

  Ben saatlerin geçip yeni yılın gelmesini beklerken telefonum çaldı. Arayan kişi benim için çok değerli.uzun yıllar bir çok acı, tatlı anımızı paylaştığımız genç bir dostum idi. Yeni yıl mesajımı almış ve beni kutlamak için telefon açmıştı. Beni kutlayan sesindeki sızıyı fark edecek kadar iyi tanıyordum onu. Genç dostum çok zor günler geçiriyordu. Daha çok genç olan annesi birden çok kötü bir hastalığa yakalanmış ve onunla uğraşıyorlardı. Dostum daha önceden de gene bir akrabasının hastalığı ile zor günler geçirmişti .Üst üste mutsuzluklar onu da etkilemiş ve o da sağlığını yitirme tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştı. Bu haberler beni o kadar etkiledi ki hiç yapmadığım bir şeyi yaptım ve telefonda ağlamaya başladım. Oysa ki benim o anda güçlü olmam ve gücümü ona aktarmam lazımdı. O ise acıyı çeken kendi değilmiş gibi beni teselliye çalışıyordu hattın öte ucunda.

  Telefon kapandıktan sonra bir süre sessiz oturdum ve düşündüm. Yarım saat önce çok anlamsız bir olay için ne denli tasalandığımı düşündüm. Oysaki yaşamda ölümden başka herşeye çare vardı. İşte o zaman yukardaki dizeleri anımsadım. Ne kadar mutlu idim.Yaşıyordum ve bildiğim kadarı ile sağlıklı idim. Yaşamaktan , sağlıklı yaşamaktan daha büyük nimet varmıydı.

 Bugün güneş gökyüzünde pırıl pırıl. İnanıyorum ki gene bahar gelecek ve çiçekler açacak. Ne mutlu yaşıyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.