Baltazar Burger: Kömür ateşinde etin en lezzetlilerinden...

28.04.2014 00:40:45
A+ A-

Geçen hafta yabancı dostlarımızla, güzel bir Karaköy turu yaptık. Biliyorsunuzdur ki, Karaköy son dönemin yükselen trendlerinden...

Misafirlerimizi tüm gün arka arkaya pek çok yere götürmek ve "o mekan senin, bu mekan benim" gezerken, her birinde en tavsiye edilen şeyleri denemekti planımız.... Onlardan gelen öneri üzerine, tatlıyla başladık turumuza. O günü gönlümüzce yaşamak için, her türlü yemek çılgınlığını serbest bıraktık.

İkinci durak olarak aklımıza koyduğumuz Baltazar'ın Burger'inin namını uzun zamandır duyuyorduk, ama bir türlü denk getirip de, gidip tatma şansı bulamamıştık.Tophane'de Kılıç Ali Paşa Camii ve yanında da bir hamam vardır. Hani şu nargilecilerin bulunduğu yerleri tarif ediyorum. İşte tam da oraya çıkan, sakin bir sokak içinde, asma yaprakları altında "retro bir etçi" olarak çıktı "Baltazar" karşımıza. Mekanı dekore ederken, geri dönüşümlü malzemeler ve endüstriyel malzemeler kullanılmış. Eski bir bakkaldan sökülen kepenkler, yıkılacak bir binadan çıkarılan yer karoları veya mekanın sahiplerinin eski klasik motorsikleti gibi-gibi...Ortaya, harika yemeklerin "casual" biçimde sunulduğu, tam da istedikleri gibi bohem, ilginç ve eğlenceli bir karmaşa çıkmış.Önden taze çekilmiş karabiberle sunulan füme et, ardından patates ve fıstıklı hellimli sucukla başlayan bu lezzet şöleni, bir anda hepimizi mest etmeye yetti. 

Ardından da, kömür ateşinde pişirilen dana etinden satır kıyma, füme et, çedar peyniri ve karamelize soğanlı "Baltazar Burger" ile domates, marul, chili sos ve çedar peynirli "Texas Burger"i de paylaşınca, anladık ki "Baltazar", gerçekten dedikleri kadar varmış. Özel olarak yaptırdıkları ekmekleri de çok başarılı...

Burada böyle, ipin ucunu kaçırıp, doyasıya yediğimiz için, arkasından gitmeyi düşündüğümüz pek çok yemek mekanını, bir kaç saatliğine ertelemek ya da iptal etmek zorunda kaldık ama sonuna kadar değdi valla. Diğer uğradığımız ve beğendiğimiz yerleri ayrıca yazacağım, söz! :)
Baltazar İletişim Bilgileri:

Adres: Halitpaşa Caddesi Medrese Sokak 12/A, Karaköy, Beyoğlu
Tel: (212) 243 64 42